I Wspólne Wyplatanie Zajączka - etap czwarty

00:01

Witam

Najtrudniejsza sprawa za nami, buty gotowe, czas zabrać się za nogi i tułów naszego kłapoucha.

Zadanie na dziś: pleciemy nogi i tułów

Całe ciałko zająca plecione będzie splotem ósemkowym. Nie możemy posługiwać się żadnym wzornikiem, kształt zająca musimy wypracować naszymi zdolnymi łapkami. 
Jednakże nie ma większego znaczenia, czy zajączek będzie bardziej czy mniej brzuchaty, z mniej lub bardziej wydatnym kuperkiem - to Wasza indywidualna sprawa, ile tuszy mu przeznaczycie. Musicie jednak pamiętać o zachowaniu proporcji w kształtowaniu ciałka zwierzaka.

Na początku zajmiemy się nogami. Większa część z nich to nasze buty, ale kawałeczek musimy jednak wypleść, zanim przejdziemy do brzucha i kuperka.
Nogi postanowiłam pleść każdą osobno a nie jak buty, które są złączone razem. 
To sześć rządków w kształcie tuby, które stanowią dwie osobne nogi. Na każdą nogę przypada około 15 rurek osnowy, które zostały po redukcji rurek osnowy podczas wyplatania butów.Zabieramy się za tułów. 
Mój zając ma potężny brzuchol i zgrabny tyłeczek. Aby uzyskac taki efekt trzeba rurki osnowy odgiąć na zewnątrz pod katem około 45 stopni i tak wypleść kilka rządków. 


Rurki osnowy, które są po wewnętrznej stronie nóg nie będą nam potrzebne do plecenia brzucha, więc zagięłam je do środka łącząc jednocześnie obie nogi zająca.
Widać to na poniższym spojrzeniu wgłąb zajączka:

Brzuch zajączka jest duży, więc niejako obniża nam splot - plotąc formę do góry splot z przodu i z tyłu postaci powinien być mniej więcej na jednym poziomie. 
Ale tu nie jest więc trzeba "nadrobić rządków" z przodu zająca. Dlatego raz lub według uznania dwa razy musicie na brzuchu przepleść prawo-lewo nadrabiając tym samym rządków (pleciemy w lewo splotem ósemkowym odwrotnym ! )
Widać to na zdjęciach poniżej, ja naddałam rządków dwa razy:
Po wyrobieniu brzucha rurki osnowy przybliżamy do siebie plotąc ciaśniej tak, by wypleść zgrabna klatkę piersiową i plecy.
Liczba rurek osnowy nie zmieniła się !

Kiedy zbliżamy się do ramion zająca musimy przełożyć przez tułów zająca po 3 długie rurki z każdej strony - to będą rurki osnowy potrzebne do wyplecenia łapek zająca, ale tym zajmiemy się później.
Łatwiej przełożyć rurki osnowy torując sobie drogę drutem dziewiarskim, grubym! 
Rurki przekładamy co drugi rządek tułowia.


Następnie coraz mocniej zbliżając rurki osnowy do siebie pleciemy ramiona zajączka. Rurek osnowy będzie troszkę za dużo, więc według uznania możecie pozbyć się niektórych z nich najpierw plotąc przez dwie razem rurki osnowy, a później ucinając jedną z nich. I tak zbliżamy się do szyi zająca.


Gotowy tułów zajączka wygląda dziwacznie: u góry sterczą rurki osnowy czekające na głowe, po bokach rurki osnowy przygotowane do plecenia rąk.

Uff, kawał dobrej roboty za Wami, za dwa dni ciąg dalszy a Wy zasłużyłyście na dobra kawkę !


Najczęstsze błędy:

- złe proporcje - lepiej kawałek rozpleść i wypleść na nowo niż się później patrzeć z niesmakiem na swoje dzieło


WASZE  ZDJĘCIA:

Dostałam pierwsze zdjęcia wykonanej plecionki. Joasia zdołała zrobić buty, nogi i kawałek brzucha. Obecnie z zapałem plecie dalej :) Joasiu, super Ci idzie, oby tak dalej !


I jeszcze nasza Stasia, jestem pod wrażeniem świetny tułów:a tu powstaje bliźniak :)POWODZENIA !!!

You Might Also Like

0 komentarze