Drzewka z szyszek

02:19

Jakiś czas temu na zaprzyjaźnionym forum zobaczyłam cudne drzewka zrobione przez uzdolnioną forumkę.
Wspomniane drzewka zostały zrobione z szyszek uformowanych w kulę umocowaną na pniu z patyczków.
Całość pięknie ozdobiona osadzona w udekorowaną doniczkę uśmiechała się do mnie ze zdjęcia.

Zakochałam się w tych drzewkach.

Musiałam spróbować je zrobić. Okazja nadarzyła się sama - prezenty świąteczne, i choć ryzyko było spore, bo a nuż się nie uda zaryzykowałam i oto efekty mojej pracy:

drzewko z szyszek modrzewiowych


i sosnowych


Praca bardzo przyjemna aczkolwiek czasochłonna, gdyż wymaga wykonania kilku etapów.

Najpierw zrobiłam pień ze sklejonych patyczków do szaszłyków, które następnie owinęłam jutowym sznurkiem.

Następnie wbiłam pień w styropianową kulę, do której klejem na ciepło raz po raz doklejałam uzbierane w lesie, dobrze wysuszone modrzewiowe lub sosnowe szyszki.

Czas przygotować doniczkę. Można użyć gotowej, kupionej w sklepie lub tak, jak ja wykorzystać plastikowe pudełko po śmietanie czy margarynie. Rzeczone pudełeczko posmarowałam wikolem i owinęłam starannie rureczkami z papierowej wikliny. Na górze dokleiłam warkocz zrobiony z tejże wikliny i całość pomalowałam bejcą leciutko ją złocąc.

Teraz potrzebny będzie gips lub inna szybkoschnąca masa. W doniczce umieściłam pień z kulą, który z poświęceniem przytrzymywała moja córcia, a ja w tym czasie zalewałam pojemniczek płynnym gipsem. Trzeba zrobić to szybko, bo gips piorunem twardnieje. Nie wlewajcie gipsu po brzegi - zostawcie mniej więcej 2 cm przestrzeni od górnej krawędzi doniczki - to miejsce za chwilę uzupełnicie mchem.

Kiedy kula stabilnie stoi w doniczce można zacząć ją zdobić. Moje drzewka mają "liście" z tui i cyprysów, malutkie różyczki kupione w hurtowni florystycznej i troszkę złotych i zielonych kulek, aby nabrały świątecznego charakteru.

Na koniec na gips sypnęłam troszkę piasku i położyłam mech zebrany na pobliskiej łące i - wstyd się przyznać - na moim trawniku. 
Jeszcze tylko złota kokarda, pryśnięcie całości bezbarwnym lakierem i drzewka gotowe.

Zachęcam do spróbowania zrobienia takich drzewek - są dekoracyjne i w zasadzie nietrudne do wykonania.

You Might Also Like

9 komentarze