Masa solna - malowanie i zdobienie

11:53

Wyroby z masy solnej, jeśli masa nie została zabarwiona w trakcie wygniatania (o czym pisałam  tutaj) możemy malować wieloma sposobami.

Najbardziej polecam malowanie farbkami temperowymi.
Są podobne do plakatówek, lecz lepiej kryją i ładnie się łączą ze sobą. I są niedrogie.

Można również używać farb akrylowych, szczególnie tych metalizujących (złotol, srebrol...). Najtaniej kupicie je w sklepach budowlanych, metalowych lub motoryzacyjnych (lakiery do samochodów) - w sklepach dla plastyków są najdroższe.

Dobrze sprawdzają się też  lakiery do paznokci, szczególnie te z cienkim pędzelkiem do zdobień (srebrny lub biały do frencza).

Kapitalny efekt daje bejca do drewna ale tylko spirytusowa. Kolory fabryczne są nieciekawe, toteż zawsze łączę bejce ze sobą szukając odpowiedniego odcienia. 
Ostrożnie z bejcą wodna - mocno namacza masę solną i raczej jej nie stosuję.

Do retuszu, malowania oczek i innych szczegółów polecam eyeliner w mazaku lub pędzelku - czarny, granatowy, lub brązowy a także wszelkiej maści mazaki.

Innych zdobienia wykonacie klejem z brokatem w tubce a do profesjonalnych zdobień używajcie relief - złoty, srebrny lub każdy inny. To, co nim narysujecie stanie się  lekko wypukłe.

Ozdabianie przedmiotów z masy solnej to niekończąca się historia.
Wszystko może się przydać: kawałki wstążeczek, tasiemki, koronki, koraliki, sznureczki itd itp itd ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Na przedmioty wykonane z masy solnej można zdobić metoda decoupage tak, jak przedmioty drewniane, plastikowe czy szklane.

Przed kolejnym etapem, czyli lakierowaniem pamiętajcie, aby pomalowany wyrób dobrze wysechł - ja daje mu zawsze dobę.


You Might Also Like

0 komentarze