Masa solna - lakierowanie

12:16

Lakierowanie wyrobów z masy solnej jest bardzo ważne - musi być wykonane dokładnie i bezwzględnie.
Prawidłowo polakierowany, dobrze wysuszony przedmiot z masy solnej będzie służył długo, bo nie "złapie" wilgoci (sól ma taką wstrętną tendencję) i nie spadnie ze sciany a kolory będą intensywne i piękne.
Z dobrze polakierowanego przedmiotu można zetrzeć kurzu wilgotna sciereczką.

Ja lakieruję tak:

- Najpierw w miarę dokładnie akrylowym lakierem w sprayu pokrywam całą figurkę z obu stron (oczywiście czekając, aż pierwsza strona wyschnie i będzie można obrócić wyrób). 
Akrylowy lakier w sprayu pokrywa cieniutką warstwą, ale to wystarczy by lakierując dalej pędzlem nie rozmazać farby na figurce i wszystkie reliefy i brokaty pozostaną na właściwym miejscu.

- Następnie używam lakieru nitro pokrywając małym pędzelkiem bardzo dokładnie każde załamanie, każdy kawałek masy solnej. Nawet przez najmniejszą szczelinkę potrafi dostać się wilgoć psując figurkę od srodka. Tą czynność powtarzam przynajmniej jeszcze 1 raz po całkowitym wyschnięciu poprzedniej warstwy.

- Czasem zamiast lakieru nitro używam lakieru olejowego, który daje efekt szklanej, krystalicznej powłoki.  Trzeba go kłaść cieniutkimi warstwami, gdyż bardzo długo schnie - około 1,5 doby.
Na lakier olejowy nie psikajcie lakieru w sprayu (akrylowego) - gryza się ze sobą.
Polakierowany, wyschnięty wyrób z masy solnej służy długo i niegroźny mu nawet upadek z małej wysokości.

powodzenia !


You Might Also Like

0 komentarze